Práce je pro mnohé nejen zdrojem obživy a způsob, jak si zajistit kvalitní bohatý život, ale je to i způsob odpočinku a zábavy. Když práce baví, je vyhráno. Ruku na srdce. Komu se nelíbí vydělané penze? A čím víc jich je, tím víc možností člověk získává. Peníze prostě k životu potřebujeme a pokud se nám jich nedostává, můžeme se řítit po hlavě do záhuby. Už se vám někdy stalo, že v uvedený den ve smlouvě, vám na účtu nepřistála mzda a zaměstnavatel vám dopředu nedal žádné vyrozumění o zpoždění? Co se dá v takovém případě dělat? To vám povíme v následujícím textu.
Zpoždění platu
Když se vám výplata opozdí o pár dnů, ještě to není žádná katastrofa. Účetní jednoduše udělala chybu, zapomněla, byla indisponována nebo se to někde zatoulalo na cestě. I když každý víme, že jde o elektronické peníze i počítač se může splést. Možná i vy sami jste pozdě doložili určité náležitosti a než se vše zaúčtovalo a vypočetlo. No stane se. Všichni jsme jen lidi. Jenže když čekáte týden či dva a stále nic, je nutné to začít řešit. A nebojte se. Na vaší straně je zákoník práce.
Ze zákona má zaměstnavatel přesně měsíc na to, aby vám po datu běžné výplaty peníze vyplatil. Pokud se tak nestane, můžete podniknout určité kroky. Takže pokud vám dluží za duben, musí peníze poslat do konce května.
Jak postupovat a získat své peníze
Než se obrátíte na policii a začnete na sociálních sítích hanit jméno svého zaměstnavatele, prověřte si, zda jste nemohli být na mzdě za něco kráceni (pokud vám vyplatil jen část) a pokuste se z něj dostat vysvětlení. Jestliže nereaguje, jednejte.
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí mzdu 15 dnů po termínu splatnosti, máte nárok podat okamžitou výpověď a podívat se tak po jiné lukrativnější práci. Stačí sepsat písemnou výpověď a předat zaměstnavateli. Nezapomeňte jako důvod odstoupení od pracovní smlouvy fakt, že nejsou dodrženy podmínky při vyplácení mzdy, uveďte i za jaké období a pokud si to chcete pojistit, můžete připojit předžalobní výzvu.
Další důvody, proč jste nedostali výplatu
Váš zaměstnavatel, firma, u které jste strávili půl života, nemusí být nutně zákeřná a držet finance na svém účtu záměrně. Občas situace připraví firmu i zakázky a jí klesne zisk. V takovém případě se může dohodnout s odbory a úřadem práce a dočasně vyplácet jen 80 % mzdy. Předejte tak velkému propouštění zaměstnanců. Může být výpadek materiálu či poptávky na trhu a hned je v mínusu. Vyhlásí tak částečnou nezaměstnanost, vy budete v práci trávit méně času a za to vám přijde méně peněz. Pokud však nic takového neohlásí a vám klesnou příjmy, postupujte podle návodu uvedeného výše.
Pokud však víte, že finanční prostředky jsou, ale firma je drží, třeba z důvodu, že chce převést lidi na nové smlouvy, neberte ohledy a dejte vše k soudu. Ten zaměstnavateli nařídí vyplacení. V nejhorším případě získáte alespoň část od úřadu práce. Na zbytek si budete muset počkat po insolvenčním řízení. Mnohdy se totiž ukáže, že zaměstnavatel dluží na všechny strany, kam se člověk podívá a bude tak splácet velmi dlouho, po malých částkách.
Certifikace firem - získejte certifikát TOP zaměstnavatel on-line na Certifikuj.cz.
Žirafa.cz | Pracovní portál od 123jobs Media s.r.o.